Contact information
samuel@healthhub.sk
Follow us

ITAPA Health&Care 2024

3. ročník ITAPA Health&Care konferencie sa tentokrát konal v Bešeňovej.  

Dvojdňová konferencia bola venovaná hlavne témam z oblasti zdravotníctva, inováciám v zdravotníctve, legislatíve a novým zákonom, financovaniu zdravotníctva, prístupu a možnostiam zdravotnej starostlivosti, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ale aj výrobcom a distribútorom technologických noviniek v oblasti diagnostiky a terapie. Konferencia bola rozdelená na dve veľké témy HEALTH a CARE.

HEALTH časť bola venovaná najmä témam z oblasti zdravotníctva, inováciám v zdravotníctve,  legislatíve a novým zákonom, financovaniu zdravotníctva, prístupu a možnostiam zdravotnej starostlivosti, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ale aj výrobcom a distribútorom technologických noviniek v oblasti diagnostiky a terapie.

CARE časť bola dôležitou a  neodmysliteľnou súčasťou tejto konferencie, venovaná bola najmä budúcnosti dlhodobej starostlivosti, inováciám v doliečovacej starostlivosti v nemocniciach, ošetrovateľským centrám a zariadeniam sociálnych služieb.

Cieľom 2-dňového podujatia bolo vytvoriť priestor pre kritickú ale aj podnetnú diskusiu o aktuálnych témach v oblasti zdravotníctva. Konferencia predstavila kľúčových aktérov v zdravotníctve a prepojila tých najzaujímavejších predstaviteľov z prostredia verejnej správy, zdravotnej starostlivosti, farmaceutického priemyslu, technologických spoločností, lekárov, vedcov ale aj politikov.

Súčasťou konferencie bol aj KREDITOVANÝ KURZ na tému “Digitálne zdravie a základy telemedicíny pre zdravotnícke povolania”.

HealthHub v spolupráci so Slovenskou lekárskou komorou, Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek a Slovenskou spoločnosťou pre farmakoekonomiku zorganizoval pre lekárov a zdravotné sestry kreditované vzdelávanie.  

Program vzdelávania zastrešili špičkoví odborníci na trendy Digitálneho zdravia a nosnými témami boli aj základy kybernetickej bezpečnosti či využívanie nástrojov digitalizácie v prostredí poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Prednášajúci pripravili veľké množstvo zaujímavých tém a interaktívne zapojili do témy aj účastníkov konferencie. 

Odzneli tiež zaujímavé otázky na tému ženského zdravia, kde sa do diskusie zapojili odborníčky na podporu a prevenciu ženského zdravia. 

“Včasné odhalenie karcinómov prsníka alebo krčka maternice je rozhodujúce pre úspešnú liečbu. Absolútnou podmienkou úspešnej liečby pacienta je však dostupnosť moderných terapií, vďaka ktorým už o niektorých typoch rakoviny v mnohých štátoch EÚ hovoríme ako o chronických, nie život ohrozujúcich ochoreniach. Jednou z veľkých výziev slovenského zdravotníctva je efektívny manažment pacienta, kde okrem funkčnej prevencie patrí najmä skrátenie čakacích dôb na stanovenie diagnózy a skoré začatie liečby. Pacienti sa nesmú cítiť stratení a bezmocní v systéme. Lekári, resp. zdravotnícky personál ako celok zasa musia mať v boji proti rakovine k dispozícii všetky dostupné možnosti, aké máme”, vysvetlila Ana Dodea z MSD Slovakia,  jedna z odborníčok v tejto veľmi poučnej a odbornej diskusii.

Najväčšie výzvy, ktorým zdravotníctvo čelí, sú najmä nedostatok finančných zdrojov, nedostatok personálu, ako aj jeho udržanie. Lekári, ktorí by sa najviac mohli podieľať na skutočnej prevencii, sú tak zavalení administratívnou prácou, že sú nútení uprednostňovať kvantitu vyšetrení pred jej kvalitou. Aký je skutočný stav slovenského zdravotníctva z pohľadu lekárov? Je šanca, že náš zdravotný systém zažije znovuzrodenie? Aj o týchto otázkach sa diskutovalo v odborníkmi nabitej diskusii na tému “Stav zdravotníctva z pohľadu lekárov”. 

Odborníci sa zhodli, že namiesto toho, aby štát pomáhal, robí presný opak. „Dlhodobo čelíme šialenej administratíve. Rada by som povedala, že sa to aspoň trochu zlepšilo, ale opak je pravdou,“ povedala na ITAPA Health&Care lekárka Jana Bendová. 

Tomáš Szalay, hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja, na konferencii apeloval aj na fakt, že v zdravotníctve sa problémy častokrát neriešia, práve naopak, kopia sa a chýba optimistická vízia. Ako krajina nemáme dokument, ktorý by hovoril o tom, ako má vyzerať zdravotníctvo o 10 či 15 rokov, a to je pomerne frustrujúce.

 

 

Nezabudli sme ani na tému podpory inovácií v zdravotníctve a ich transformáciu na globálne úspešné startupy. HealthHub v zastúpení nového inovačného manažéra Adama Grey priniesol vo svojej prezentácii unikátne “know-how” priamo z Izraela a možnosť pre slovenské nemocnice zapojiť sa do programu, v ktorom ich inovácie získajú globálny potenciál. Prezentácia zožala úspech a my sa tešíme, že spoločne krok po kroku pomôžeme nejednej nemocnici s ich transformáciou a budovaním správneho biznis plánu. 

Ďakujeme všetkým za vydarený 3. ročník konferencie a zároveň sa tešíme na všetky nové tváre, ktoré sa k nám pridajú. 

Pre viac informácií o pripravovaných podujatiach navštívte stránku www.healthhub.sk a www.itapa.sk